Jak zrobić dobrą kawę w domu?

Jak zrobić dobrą kawę w domu?

2019-05-07

Jak zrobić dobrą kawę w domu?

Tak naprawdę potrzebujemy tylko dobrej kawy, dobrej wody, młynka i wiary we własne wyczucie smaku:)

Tak, skandal, jest tyle sprzętów, receptur, znawców, szkół, dogmatów, jak śmiałam. Ale w sumie sprawa jest dosyć prosta: mamy do czynienia z wypalonym ziarnem, które trzeba w pewnym optymalnym stopniu rozpuścić w wodzie. Stosując kilka zasad wyciągniemy z niego to, co najlepsze:

Proporcja kawa-woda

Znajdziemy idealną tam, gdzie kawa nie będzie zbyt „mocna” i zbyt goryczkowa, ani zbyt wodnista. Są pewne wytyczne proporcji jak te dotyczące profesjonalnego cuppingu: https://tucafe.pl/jak-przygotowac, ale pamiętajmy, że wyrocznią jest to, co nam smakuje.

zaparzanie kawy coffee blooming<

Dobra woda jest czysta, bezwonna, niezbyt twarda i niezbyt miękka. W naszych warunkach najlepiej filtrowana.

Dobra kawa to dobre ziarno, poprawnie wypalone. Zwracajmy uwagę pod jaką metodę przygotowania kawa była wypalona. Kawy pod espresso i kawiarkę pali się nieco dłużej i ciemniej niż te pod alternatywne metody przygotowania. Omniroast, czyli kawa wypalona pod wszystkie metody  ma swoich zwolenników i wiele takich „wypałów” się broni w różnych formach przygotowania, ale nie wszystkie…Stąd ma też swoich zaciekłych przeciwników. Jeśli na torebce widzimy, że kawa została wypalona pod alternatywy, raczej nie wrzucajmy jej do ekspresu ciśnieniowego. Chyba, że nasza chęć eksperymentowania idzie jeszcze dalej:)

Grubość mielenia-czas ekstrakcji

stopnie mielenia kawy<

Mielimy grubo gdy kawa ma dłuższy kontakt z wodą (np. zalewając na 4 minuty zwyczajnie w filiżance na kształt cuppingu lub w naczyniu French Press), nieco drobniej gdy zaparzanie trwa około 3 minuty i odbywa się przy pomocy filtra (np. drip, automatyczny przelew) aż po drobne mielenie do zaparzania w sprzętach wykorzystujących ciśnienie: np. w kawiarce i ekspresach ciśnieniowych gdzie ekstrakcja trwa niewiele ponad 20 sekund. Przy tak krótkim czasie zaparzania, kawa musi być wystarczająco drobna, aby zdążyła się w dużym stopniu rozpuścić.

Jeśli kawa okazuje się zbyt goryczkowa i mocna, spróbujmy zmielić ją grubiej. Jeśli wydaje się niedoparzona (słaba i mało wyrazista), czasami zbyt kwaskowata, spróbujmy zmielić ją nieco drobniej.

Dobry młynek to taki, który ma regulację stopnia mielenia a idealny to taki, który miele ziarno kawowe jednolicie (cząsteczki są mniej więcej tych samych rozmiarów).

Czy możemy użyć kawy wcześniej zmielonej? Tak, ale będzie miała mniej pozytywnego aromatu niż ta zmielona tuż przed zaparzeniem.

Temperatura wody

Zapomnijmy o wrzątku i przedłużmy rytuał o chwilę w której temperatura wody spadnie o kilka stopni. Jeśli napar jest zbyt gorzki, możemy spróbować niższej temperatury. Jeśli zbyt kwaskowaty lub słaby, mało wyrazisty, wówczas możemy ją nieco podnieść.

Turbulencje

Lepiej ich unikać:) Jeśli mieszamy napar, to dopiero po zaparzeniu lub ewentualnie jedynie na samym początku zalewania wodą w celu zwilżenia kawy niewielką jej ilością (np. drip).

zaparzanie kawy w Kalita<

Co ciekawe, zasady te możemy zastosować w każdej metodzie zaparzania kawy. Nawet proste domowe ciśnieniowe ekspresy automatyczne mają opcję zmiany temperatury, stopnia zmielenia i mocy. Nie mamy tu tak wielkiego wpływu na ekstrakcję jak przy innych, bardziej manualnych metodach, ale możemy się trochę pobawić wpływem tych zmiennych na smak.

Przykładowe przepisy jak zrobić dobrą kawę w domu przy użyciu najbardziej znanych narzędzi znajdziecie w innych wpisach na blogu i w setkach innych miejsc w sieci, ale nie ma większej satysfakcji niż odkrycie własnego sposobu na kawę, która smakuje, w drodze sensorycznych eksperymentów.

 

Dla poprawności dodam, że wyciągnięcie tego co naprawdę najlepsze z ziarna kawowego nie jest łatwe i zajmuje setki prób wprawnym baristom. Cały czas ta czarna magia pozostaje strefą eksperymentów. Na szczęście:)

Tagi

 • #cupping
 • #kawa
 • #ekstrakcja
 • #parzeniekawy
 • #drip
 • #kalita
 • #frenchpress
 • #aeropress
 • #ekspresciśnieniowy
 • #kawiarka
 • #przelew
 • #ekspresprzelewowy

Komentarze

Brak wyników.

Kilka słów autorze bloga o kawie TuCafé

Będzie o kawie. O jej wielu barwach. O wszystkim co w kawie mnie zaintrygowało, jest pasją i codzienną pracą. W końcu o doświadczeniu jej palenia, pięknym rzemiośle, a zarazem trudnym procesie technologicznym.

Będzie o odkrywaniu rynku kawy i jego subiektywnej ocenie.

Z perspektywy kogoś, kto w świat kawy wszedł z innego świata chcąc zrobić coś smacznego.

Monika

Odwiedź nas na